Spotkanie z liderkami Żywej Biblioteki

Data: 22.03.2024
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna ANS w Pile
Godzina: 13:00 - 14:45
Przejdź do kalendarza pokaż na mapie

Pracownicy Działu Praktyk Studenckich i Karier, Biblioteki Głównej ANS w Pile oraz Samorząd Studencki serdecznie zapraszają na spotkanie z Zespołem Koordynującym Sieć Żywa Biblioteka, tj.:

  • Anetą Szarfenberg – ewaluatorką, badaczką kwestii społecznych, trenerką, która od wielu lat wspiera lokalne samorządy w tworzeniu strategii rozwoju, doradza w procesach partycypacji, opracowuje diagnozy, przygląda się zrealizowanym działaniom i rekomenduje rozwiązania dla zidentyfikowanych wyzwań. Od 2016 roku organizuje Żywe Biblioteki w Warszawie.
  • Magdaleną Młynarczyk-Wezgraj – absolwentką informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz pedagogiki resocjalizacyjnej, która pracuje w koszalińskim Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej. Od 2010 r. jest koordynatorką koszalińskiej Żywej Biblioteki (metody edukacji o prawach człowieka), od 2022 r. koordynatorką regionalną Sieci Żywa Biblioteka Polska (województwo zachodniopomorskie i pomorskie), od 2023 r. członkinią Zespołu koordynującego Sieć Żywa Biblioteka Polska. Od 2019 r. koordynatorką koszalińskiego Marszu Równości oraz od 2022 r. Marszu Różowej Wstążki w Koszalinie.
  • Janiną Piwowarczyk – Prezeską Stowarzyszenia Nasze Osiedle Ścigały, członkinią Śląskiej Rady ds. Seniorów, która jest ekspertką-praktyczką w Akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego. Od 2015 r. organizatorką Żywej Biblioteki w Katowicach. Absolwentką Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – nagrodzoną przez Zarząd Województwa Śląskiego tytułem Ambasador Srebrnego Pokolenia w kategorii Mistrz dla Młodych. W swoich działaniach podpowiada młodym ludziom, by zerwali ze stereotypowym myśleniem o osobach starszych.
  • Ludmiłą Kalininą-Kowal, która od 2015 r. organizuje Żywe Biblioteki z Żywo-Biblioteczną społecznością na Warmii i Mazurach, a od 2022 r. jest koordynatorką Żywych Bibliotek w swoim regionie.

Podczas panelu eksperckiego porozmawiamy m.in. o historii Żywej Biblioteki, jej idei, metodyce, a także o doświadczeniach z jej organizacją w kilku regionach Polski.

O Żywej Bibliotece:
Pomysł został stworzony w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku. Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której szczególną rolę mają osoby i grupy spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Pełnią one funkcje Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale adresuje problem dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, narodowość, odcień koloru skóry, orientację psycho-seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece czytelnicy Żywej Biblioteki mogą więc wybierać z całej gamy tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tutaj ludzie i ich historie, a zamiast czytania jest rozmowa. Łączy je wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec różnorodności poprzez przekazanie własnego doświadczenia.

O spotkaniu:
Wydarzenie ma charakter otwarty. Spotkanie przeprowadzone zostanie w formie panelu dyskusyjnego (eksperckiego), który poprowadzi dr Emilia Lewicka, kierownik działu praktyk studenckich i karier, która angażuje się w działalność (pro)społeczną jako inicjatorka, koordynatorka i uczestniczka wielu wydarzeń; jest także opiekunką Samorządu Studenckiego ANS w Pile. Do udziału w nim zapraszamy społeczność akademicką ANS w Pile oraz mieszkańców Piły i regionu, zainteresowanych tematyką Żywej Biblioteki.

Termin i miejsce:

  • 22 marca br. (piątek), godz. 13:00,
  • Biblioteka Główna ANS w Pile, budynek C.

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"