Howard Gardner i Inteligencja wieloraka

17.02.2021 Ogólna
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Howard Gardner jest amerykańskim psychologiem. Swoją teorie opracował na początku lat 80. XX wieku. Mówi się, że dzięki swojemu podejściu zrewolucjonizował psychologiczny punkt widzenia do inteligencji i uczenia się. Teorię oparł na nauce kognitywnej i neurologii. Jego teoria zakłada, że istnieją różne style poznania oraz jest wiele indywidualnych dróg uczenia się i rozumienia świata.  

Gardner wyróżnił aż osiem rodzajów inteligencji: logiczno-matematyczną, językową, przyrodniczą, muzyczną, przestrzenną, ruchową, interpersonalną, intrapersonalną

Główną ideą Profesora Gardnera jest fakt, że każdy z nas posiada wszystkie typy inteligencji, ale mamy je rozwinięte w różnym stopniu. Inteligencje uzupełniają się wzajemnie oraz można je rozwijać poprzez rozmaite ćwiczenia i odpowiednie pobudzanie. 

(H. Gardner, Inteligencje wielorakieteoria w praktyce, 2002 Poznań) 

Inteligencja logiczno-matematyczna 

Uzdolnienie logiczno-matematyczne sprzyja wykonywaniu takich zawodów jak księgowy, informatyk i programista, inżynier, naukowiec i podobne. Kluczowym dla tej zdolności jest sprawne myślenie w kategoriach przyczyna-skutek, dostrzeganie i analiza relacji między obiektami, ideami, kategoriami. Osoby zdolne potrafią sprawnie liczyć, wykonywać złożone operacje, proponować rozwiązania do skomplikowanych problemów o charakterze technicznym i logicznym. Cechuje je kreatywność, łatwość rozumowania i wyciągania wniosków. Są to zwykle osoby uporządkowane, zorganizowane, cierpliwe, wytrwałe, dociekliwe (por. McFarlane, 2011; Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja językowa 

Osoby o wysokiej inteligencji językowej mają łatwość posługiwania się słowami i formułowania wypowiedzi. Potrafią wyrazić przemyślenia, uczucia, wrażenia, formułując złożone teksty. Dobrze rozumieją znaczenie używanych słów, potrafią je modyfikować i łączyć z innymi, wzbogacając przekazywane treści. Uzdolnienie językowe to także sprawność w rozumieniu sensu wypowiedzi innych, tendencja do refleksji nad używaniem języka i porozumiewaniem się. Uzdolnieni w tym wymiarze chętnie czytają, uczą się języków, wyrażają siebie w mowie i piśmie. Inteligencja ta często obserwowana jest u prawników, dziennikarzy i publicystów, poetów, liderów itp. (por. Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja przyrodnicza 

Wyraża się łatwością w dostrzeganiu praw przyrody, rozumieniu ich, wykorzystywaniu do poznawania świata. To także zainteresowanie i wrażliwość na otoczenie i środowisko oraz zjawiska w nich zachodzące, m.in. na świat roślin, zwierząt, zjawiska przyrodnicze. Osoby inteligentne w tym wymiarze efektywnie analizują różnice między obiektami i odnajdują podobieństwa. Tworzą klasyfikacje, grupy i kategorie. Zdolność ta obserwowana jest m.in. u farmerów, ogrodników, naukowców społecznych, weterynarzy lub meteorologów (por. McFarlane, 2011; Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja muzyczna 

Wyraża się m.in. poprzez wrażliwość na dźwięki muzyki, także dźwięki przyrody, otoczenia, rytmy, melodie. Osoby zdolne muzycznie rozpoznają dźwięki, zapamiętują je, mają także predyspozycje do ich łączenia, komponowania i odtwarzania za pomocą śpiewu lub gry na instrumentach. Muzyka wiąże się dla nich z emocjami. Są zainteresowane muzyką, grą, światem dźwięków. Łatwo zapamiętują piosenki, utwory, mają potencjał do nauki w tym zakresie (por. McFarlane, 2011; Saba i in., 2012; Shearer, Luzzo, 2009).  

Inteligencja przestrzenna 

Inteligencja wizualno-przestrzenna to umiejętność sprawnego operowania na materiale wzrokowym, na tym co postrzegane; to myślenie obrazami, zdolność dokonywania transformacji na zapamiętanych obiektach. Wyjątkowa wyobraźnia osób zdolnych w tym zakresie pomaga im przyjmować cudzą perspektywę w postrzeganiu otoczenia, dostrzegać wzorce i kompozycje obiektów w przestrzeni. Inteligencja wizualno-przestrzenna sprzyja wykonywaniu takich zawodów jak architekt, pilot, dekorator, projektant, rzeźbiarz, artysta. U osób tych można obserwować wyjątkową pamięć wzrokową, twórczość i kreatywność lub łatwość w analizie schematów, wykresów itp. (por. Gardner, 2002; McFarlane, 2011; Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja ruchowa 

Uzdolnienie kinestetyczne wyraża się poprzez sprawność ruchu, koordynacji, manipulowania obiektami. Jest to połączenie sprawności umysłowej z aktywnością fizyczną. Osoby uzdolnione dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skomplikowanych ruchów, mają wyczucie rytmu, łatwość w planowaniu aktywności, odznaczają się wytrwałością. Inteligencja ta ujawnia się również w skutecznym wykonywaniu zadań wymagających wysokiej precyzji i dokładności oraz w naśladowaniu innych. Cechy te można obserwować m.in. u tancerzy, sportowców, aktorów, akrobatów, choreografów (por. McFarlane, 2011; Saba i in., 2012; Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja interpersonalna 

Istotą uzdolnienia interpersonalnego jest jakość relacji z innymi ludźmi. Wiąże się z tym zainteresowanie innymi, rozumienie i okazywanie zrozumienia, empatia, wrażliwość na innych. To także zdolność odczytywania motywów cudzych działań, nastawień, odczuć, intencji. Cechy te sprzyjają efektywnej komunikacji i współpracy, podnoszą jakość relacji. Uzdolnienie to ma znaczenie dla zawodów, których celem jest praca z innymi: pielęgniarze, doradcy, terapeuci, nauczyciele, wychowawcy, liderzy (Gardner, 2002; Shearer, Luzzo, 2009). 

Inteligencja intrapersonalna 

Wysokiej inteligencji intrapersonalnej towarzyszy samowiedza, rozumienie samego siebie, akceptacja tego, jakim się jest, akceptacja własnych odczuć i przeżyć. Elementem takiej samowiedzy są własne pragnienia, lęki, motywacje, wartości, atuty i ograniczenia. Łączy się to z tendencją do autorefleksji i monitorowania zachowania, także z rozpoznawaniem i nazywaniem przeżywanych stanów. Dzięki tej inteligencji łatwiej jest regulować swoje zachowanie i kierować własnym życiem tak, by osiągać stawiane sobie cele. Uzdolnienia te można obserwować zwykle u psychologów, trenerów, osób kierujących zespołami (Gardner, 2002; Shearer, Luzzo, 2009). 

Chcesz wiedzieć, które inteligencje określają Twoje życiowe predyspozycje? Rozwiąż test inteligencji wielorakich Howarda Gardnera dostępny na stronie Biura Karier i poznaj swój profil.

https://bk.puss.pila.pl/biuro-karier/testy-online

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"